Біблія для тебе - живе слово живого Бога

Російський Християнський Інтернет

огляд 2002 p, Ирюпин С.
РУССКИЙ
    Сьогодні ми поговоримо про християнський інтернет. Точніше не про весь християнський інтернет, а про його російськомовну частину. Спробуємо дати оцінку його теперішньому стану і подумаємо про його перспективу. Через це тему можна було уточнити: «Російський християнський інтернет - від невтішного теперішнього часу до сяючих перспектив майбутнього».
  Насамперед, скажемо декілька слів про інтернет і подумаємо: чим він може бути корисний християнам? З технічної точки зору інтернет - це певна кількість комп'ютерів, з'єднаних між собою лініями зв'язку (телефонними, оптоволоконними, радіолініями і так далі) таким чином, що з будь-якого з цих комп'ютерів ми можемо отримати доступ до інформації, яка зберігається на всіх інших. А цих комп'ютерів - мільйони, а інформації - терабайти (терабайт - 2 у 40-й ступені байт, це приблизно 1 мільярд байтів/знаків). Цифровий всесвіт… Звичайно, це визначення примітивне, але цілком достатнє. А якщо відкинути всі технічні деталі? Тоді можна сказати, що інтернет - це велика всесвітня стіна, на якій кожен може написати, що захоче. І кожен це може прочитати. А хто його власник, хто керує, контролює? За великих рахунком - ніхто. Звичайно, є організації та фірми, які надають доступ до інтернету, є якісь правила, регламенти. Щось можна, щось ні... Але на практиці дуже важко це все відслідкувати, дуже вже децентралізована ця штука.
  А яка користь від всього цього? По-перше, інформація. Розміщення, доступ, пошук. По-друге, спілкування. Електронна пошта (швидко і дешево), веб-форуми (можна вести діалог, висловлювати свою думку - і все це буде зафіксовано на веб-сторінках), чат (спілкування у реальному часі, тільки репліки треба друкувати за допомогою клавіатури і відповіді читати, а не слухати).
  Існують та розвиваються інтернет ЗМІ (електронні газети, сайти новин), організації, фірми, компанії створюють собі веб-сайти (веб-сайт - певна кількість електронних сторінок, об'єднаних однією тематикою). Та що там фірми! Зараз фактично кожна людина, якщо побажає, зможе розмістити в інтернеті свою персональну веб-сторінку. Коштуватиме це все недорого. А веб-сайт зможе побачити кожен, хто підключений до мережі. Чи багато це людей? Так. Наприклад, сайт газети «Комсомольська правда», www.kp.ru, щодня відвідує понад 10 тисяч людей. Не вірите? Подивіться лічильник відвідувань.
  Чи може бути інтернет цікавий саме для християн? Зрозуміло, що інформація, спілкування, це все - само собою. Але ж давайте думати про більш важливе. Ось вона, всесвітня стіна, всесвітня площа, всесвітня трибуна. Для чого її можна використати? Як, ще не здогадалися? Звичайно, задля проповіді Благої Вісті, Євангелія! Проповідувати Благу Вість в інтернет можна по-різному. Можна викласти особисту сторінку з текстом молитви покаяння і всіх запрошувати туди. Можна спілкуватися на форумах і чатах. А можна створити хороший, якісний сайт своєї церкви, місії, служіння. Підтримувати та розвивати його, наповнюючи таким чином інтернет-простір Словом Божим.
  Звернемося до реальної ситуації, яку ми зараз спостерігаємо в російсько-християнському інтернеті. Скористаємося для цього рейтингом від Mail.RU, top.mail.ru, каталогом Яndex - yandex.ru та християнським каталогом «Світильник» - www.biblelamp.ru.
  Почнемо з позитивних моментів. По-перше, християнські веб-проекти існують, а також створюються та розвиваються. Сьогодні рейтинг від Mail.RU (розділ «Непізнане», підрозділ «Релігія») містить 783 релігійних сайтів (на жаль, не тільки християнських). Каталог Яndex - 296 християнських сайтів (розділ «Суспільство та політика», підрозділ «Релігія»). Каталог «Світильник» - 1 010 християнських сайтів (зараз там 1 410 посилань, інші - власні електронні адреси християн чи адреси церков та організацій, які не мають сайту). Таким чином, існує більше 1 000 (вважаю навіть більше - 1 500) російських християнських сайтів різних видів (церкви, місії, організації, ЗМІ і так далі). Причому, загальна тенденція - на їх збільшення, ніж на зменшення. Звичайно, деякі християнські сайти припиняють своє існування, але їх місця займають нові.
  Іншим позитивним моментом є міжконфесійний характер деяких інтернет-форумів та веб-проектів. Зрозуміло, ми говоримо не про екуменізм, не про об'єднання релігій чи учень, а про спілкування та співробітництво християн, які належать до різних конфесій та деномінацій, у світлі слів Ісуса Христа «Про те, що ви учні мої, дізнаються всі, якщо любов матимете між собою» (Євангеліє Іоанна 13:35). А також: «…приймайте один одного, як і Христос прийняв нас до Божої слави» (Рим. 15:7).
  Тепер перейдемо до негативних моментів. На жаль, їх більше. Ріст є, але дуже повільний, чимось нагадує ріст деяких християнських общин. Минув рік, дві души відійшло у вічність, три - хрестилося. В підсумку приріст - +1, їх стало вже 18… :-( Так, християнських сайтів, достатньо багато. Але чи дійсно багато якісних та відвідуваних сайтів? На жаль, ні. Більшість з них створюється та підтримується поодинокими ентузіастами. Внаслідок цього - непрофесіоналізм, низька якість як дизайну, так і інформації. Відсутність відповідальності: створив сайт, почав щось робити, з'явилися проблеми - закрив, покинув, забув. Боляче бачити закинуті, роками не оновлювані християнські сайти. Це як кинуті, розорені житла. Замість життєвого дихання - мерзота запустіння… Зустрічаються і «амбіції не по росту». Створюють сайт, придумують йому гучне ім'я (стало якось модно створювати «мегасайти», не просто сайт, а - мега, супер-пупер), розмістять гучні слова на 1-й сторінці… А зайдеш через пару місяців - і де це гучне ім'я, і де ці слова?… Було, та сплило, як туман над водою. Недотримання елементарної мережевої етики, рекламних розсилок - про це можна багато писати, але краще іншим разом.
  В основі цього лежить всього одна (як я думаю) проблема: християнські церкви Росії, в більшості своїй, відносяться до інтернету несерйозно. Не бачать у ньому потенційне поле благовіщення. Або бачать, але не хочуть вкладувати в це кошти. Та справа не тільки в грошах. Зробити особисту сторінку зі своєю фотографією з парою рядків про себе можна за день і безкоштовно. І розмістити цю сторінку в інтернет можна в цей же день, і теж - фактично безкоштовно. Але зробити такий сайт, щоб він був якісний як по дизайну, так і в плані тексту, а потім ще підтримувати його, регулярно оновлюючи, займаючись його рекламним просуванням, працювати над зростанням відвідуваності, - на це потрібно і люди, і гроші, і час, і сили.
  Втім, давайте від загальних міркувань, перейдемо до огляду конкретних сайтів. Почнемо з рейтингу (по відвідуваності) від Mail.RU, розділ «Непізнане/Релігія», статистика за 26 липня, час 9:59. Чим більше відвідують сайт (протягом доби) - тим вище він у рейтингу. Подивимося на християнські сайти, зверху-вниз, які увійшли в першу тридцятку.
  Перше місце займає сайт священика Олега Моленко (Торонто, Канада) www.omolenko.com. Особистий проект православного священика, з простим дизайном. Зміст сайту: спілкування зі священиком Олегом, можливість задати питання - отримати відповідь, статті, проповіді (як у текстовому вигляді, так і аудіо-файли), православна бібліотека, тлумачення Нового Заповіту «Одкровення Іоанна Богослова». Сайт регулярно оновлюється.
  На третьому місці - християнський сервер JesusChrist.ru (Москва, Росія). Дуже інформативний проект. Розділи: Біблія, щоденні біблейські читання, статті, бібліотека, музика, листівки. Це далеко не повний перелік розділів і сервісів. Сервер відомий своїм відкритим форумом та чатом (до речі, найстаріший християнський чат), з щоденним дайджестом новин. З серверу можна завантажити найсвіжішу версію програми «Цитата з Біблії 4.5». Ця безкоштовна електронна Біблія, до речі, твердо тримає пальму першості серед російськомовних християн. І це все - особистий проект брата Тимофія Ха, християнина з Москви, програміста. Він автор «Цитат з Біблії».
  Четверте місце займає форум диякона Андрія Кураєва www.kuraev.ru/forum. Достатньо відомий і відвідуваний православний форум.
  П'яте місце - сайт Православність www.pravoslavie.ru. Професійно зроблений, регулярно оновлюваний, інформативний сервер, присвячений православ'ю, від Московської патріархії РПЦ.
  На сьомому місці - мегасайт християнських ресурсів «Генератор Ідей» uucyc.net (Київ, Україна). Якщо вам потрібні сценарії, ідеї для весілля або спілкування з молоддю, то вам потрібно саме туди. Загадки, ігри, історії, проповіді, малюнки, тести, фрази, листівки - всі розділи каталогу за один раз і не перерахуєш... Є також форум («гарячі» теми виносяться на першу сторінку сайту) і каталог-рейтинг християнських сайтів. І все це створив і підтримує, регулярно (майже щодня) оновлюючи, фактично, одна людина - брат Іван Привалов.
  Восьме місце займає сайт «Світ релігій» www.religio.ru. Професійний сайт від НТВ.Ru. Новини, аналітика, статті, коментарі, календар. Християнство, іслам, іудаїзм, буддизм, індуїзм, інші релігії.
  На дев'ятому місці - портал «Євангеліє» www.evangelie.ru (Міннеаполіс, США - url src bad host - okt 2023). Тут ви знайдете: чат, новини, форуми, оголошення, бібліотеку, Біблію mp3, midi. Є каталог-рейтинг християнських сайтів, сервіс відправки листівок і багато іншого. «Гарячі» теми форумів і посилання на свіжі надходження в бібліотеку винесені на 1-у сторінку. Крім того, портал надає можливість отримати безкоштовну поштову скриньку у вигляді "своє_ім'я@evangelie.ru". І все це - особистий проект брата Ігоря Лих'якевича, програміста.
  Десяте місце займає офіційний сайт Російської Православної церкви (Московська Патріархія) ww.russian-orthodox-church.org.ru, одинадцяте - сайт «Бібліотека православного християнина» www.wco.ru/biblio. Дванадцяте місце займає православний сервер «Російське воскресіння» www.voskres.ru. Це професійно виконані і регулярно оновлювані сайти.
  На вісімнадцятому місці - каталог «Світильник» www.biblelamp.ru (Ростов-на-Дону, Росія). Міжконфесійний каталог християнських посилань. Окрім каталогу сайт містить: новини, дошку оголошень, сторінки знайомств, огляди сайтів, топ15 поновлень, пошук, рейтинг. Це - особистий проект Сергія і Галини Ірюпіних з Ростова-на-Дону.
  Дев'ятнадцяте місце займає Каталог Православних ресурсів від серверу Російське Воскресіння www.voskres.ru/links. Цей Каталог «дотримується чистоти вчення» і збирає посилання тільки на православні сайти. Двадцяте місце - інформаційний портал про релігію Кредо.ру www.portal-credo.ru - професійний сайт типу «Мир релігій», з претензією на мульті-релігіозність, але з явним ухилом у бік православ'я. Двадцять перше місце - сайт православного читання Заповіт.Ru www.zavet.ru.
 На двадцять другому місці - сайт «Маранафа» www.maranatha.org.ua (Україна). Розділи: Біблія, новини, бібліотека, словники, галерея, музика, театр, кухня, чат, форум, рейтинг, каталог. Автор і власник сайту - брат Ігор Іващенко, християнин-адвентист. І це, зрозуміло, відбивається на змістовній частині сайту (рецепти вегетаріанської кухні, певні статті, центр обміну адресами для християн-адвентистів).
  Двадцять третє місце займає православний сайт «Християнство» www.christianity.org.ru. Двадцять четверте - православна газета «Благовіст» www.cofe.ru/blagovest.
  На двадцять п'ятому місці - газета «Для тебе» www.4orU.org (Херсон, Україна), електронний варіант однойменного паперового видання. На сайті є статті, спеціальний розділ «Християнська творчість», де кожен християнин може опублікувати свої твори, форум, чат, каталог-рейтинг християнських сайтів. Наскільки мені відомо, цим сайтом теж займається тільки одна людина - брат Володимир Петров.
  Двадцять восьме місце займає Християнський музичний портал (Дніпропетровськ, Україна) www.x-portal.dp.ua: mp3-альбоми, статті, top10 виконавців (теж, до речі, персональний проект брата Дениса Безсмертного).
Двадцять дев'яте місце - православний інформаційний бюлетень «Вертоградъ» www.vertograd.ru.
Тридцяте місце - особиста сторінка письменника Олексія Опаріна «Біблія і наука» nauka.bible.com.ua.
  Ось і добралися ми до кінця першої сторінки рейтингу. Зрозуміло, в інший час або в інший день картина може бути іншою, але загальна тенденція буде такою ж. Або сайти професійно створені і професійно супроводжувані (як правило, це - православні християнські сайти). Або сайти, створені і супроводжувані поодинокими християнами. Варто також звернути увагу, що із всіх розглянутих нами сайтів, лише один - сайт церкви (офіційний сайт Московської Патріархії).
  Отже, це було «невтішне сьогодення». Якісних християнських сайтів дуже небагато, їх відвідуваність, в порівнянні зі світськими сайтами - низька. А як же - «щодо сяючих перспектив майбутнього»? Чи дійсно ці перспективи - сяючі? Так, любі мої, перспективи ці сяючі. Інтернет містить величезний потенціал (зайдіть на сайт «Комсомольської правди» і подивіться цифри на лічильнику відвідувань) і великі можливості для служіння. Все більше і більше людей отримують доступ до нього, залишаючи після себе сліди у цифровому просторі. Багато молодих людей проводять за цим заняттям години. Як ти думаєш, що відбудеться, якщо кожна церква, кожна місія, безліч християн почнуть відкривати свої сторінки і сайти в інтернеті? Врешті-решт, порожнечі не буває. І в інтернеті, зокрема. Те, що не заповнимо ми - християни, заповнять інші. Наприклад, розробники порносайтів.
 Інше питання - чи готові ми попрацювати в справі інтернет-благовіщення серйозно? Чи готовий ти особисто вкласти в це служіння свої гроші, свою працю, свій час? Чи готова зробити це твоя церква, твоя місія? Може ти мрієш про стадіони людей, які слухають Євангеліє? Знай, - ці стадіони знаходяться поряд з тобою, деколи на відстані витягнутої руки. Не далі за найближчу телефонну розетку. Залишилося лише підключити до неї модем. Зможеш?

Сергій Ірюпін, червень 2002 р.
Управитель Каталогу Християнських Ресурсів «Светильник»
(в настоящее время biblelamp.ru не доступен с Украины).
Версия для печати >>>


http://www.Bible-For-You.org/Propovedn/obzor-ua.htm