Библия для тебя - живое слово живого Бога

Залишіть Землі її квіти

Ранньою весною, щойно прокинеться земля, з'являються перші квіти: шафран, ряст, проліски. А далі вже тільки встигай підмічати, в який день розквітла нова рослина.

У багатьох первоцвітів забарвлення яскраве, весняне. Золотисті, блискучі, неначе сонце, голубі, як весняне небо, бузкові та білосніжні. Правда, є і не дуже помітні, невиразні, як, наприклад, ожина волосиста чи копитняк європейський. Але якщо придивитися уважніше, то і ці непомітні квіти по-своєму прекрасні, хоча б тим, що з'являються одними із перших та годують голодних комах, що прокинулись.

Катеринки, чистяк, ряст. Фото В. Мирошниченка
Чистяк. Фото В. Мирошниченка

Коли зацвітає ряст, його квіти не можуть залишитися непоміченими. В наших лісах та по балках поширений так званий ряст Галлера. Це невисокі рослини з одним стеблом, котрий закінчується густою, красивою китицею, яка складається із невеличких квіточок дивної форми. Оцвітина квітки - із чотирьох пелюсток, один з яких завжди утворює шпорку - вмістилище нектару.

Під землею у більшості рясту є невеличка бульбочка із численними корінцями внизу. Саме за рахунок поживних речовин, накопичених у них, починає рано рости і цвісти ряст.

Розмножується ряст в основному насінням із м'ясистими придатками, що поширюється мурахами. Ось чому дуже важливо залишити в лісі якнайбільше квітучих рослин і менше збирати їх в букети.

брандушка
Брандушка різнокольорова

Важко знайти людину, що була б байдужа до конвалії, і в цьому біда цієї квітки. Скільки людей, побачивши запашні тендітні квіточки, прагнуть зірвати їх якнайбільше! Понасолоджуються трохи її ніжним ароматом і викинуть. А це ж цінна лікарська рослина серцевої дії.

Що вже й казати про червонокнижні рослини. А таких у нас вдосталь. Це шафран сітчастий, сон чорніючий, тюльпани бузький та дібровний, рябчик руський, півники понтичні та інші.

зірочки

Краса, природою задумана для процвітання роду і його продовження, часто служить причиною його занепаду. Саме за красу і потрапляють рослини на сторінки Червоної книги. В ній для кожної вказана причина, по якій рослина була занесена до списків зникаючих чи рідкісних. У більшості випадків - це "збір туристами та місцевим населенням". Зірвані квіти - немає насіння, немає насіння - немає природного поновлення. Бездумний збір квітів на час, на два, на день, щоб потім викинути - це прояв відсутності культури та смаку.

брандушка

Тож із лісу краще принести гарний настрій, спогади про тишу та аромат весняного повітря, напоєного нашими чарівними квітами. Польові та лісові рослини найкрасивіші там, де вони виросли, тож залишіть Землі її квіти.

Драбинюк Г.В.
науковий співробітник РЛП "Гранітно-степове Побужжя"
лютий 2002 р

Архів статей по темі   Гранітно-степове Побужжя
Зміст архівного файла


http://www.Bible-For-You.org/kraeved/pervozwet.htm