Библия для тебя - живое слово живого Бога

Первоцвіти - ряст

Ландшафтний парк "Гранітно-степове Побужжя"
Ряст (Corydalis Med.), рід переважно багаторічних зіллястих рослин з родини м'якуватих з підземними шишками-бульбами або бульбами з розгалуженим коренем. Квітки в ґронах. На Україні — 7 видів, поширених по лісах і чагарниках. Найпоширеніші: ряст порожнистий (С. cava Mill.), по всій Україні, крім Лівобережного Степу; ряст Маршалла [С. Marschalliana (Pall.) Pers.], звич. в східній частині Лісостепу і злаково-лучного Степу; ряст Галлера (С. Halleri Wild.) по всій Україні. (Вікіпедія)

Ряст
Ряст Галлера (С. Halleri Wild.)

Ряст
Ряст росте в листяних лісах. Рослина тіньовитривала. Цвіте у березні - квітні. Поширений на Поліссі, в Лісостепу. Заготовляють у районах поширення.
Використання: Декоративна, медоносна та лікарська рослина. Рясти бульбистий і Галлера - гарні ранньовесняні декоративні рослини. Рекомендуються для родючих ґрунтів під світлими листяними насадженнями у скверах, парках і лісопарках, для напівзатемнених клумб, бордюрів.
Ряст легко вирощується з насіння. При сівбі свіжозібраним насінням він зацвітає на другий-третій рік життя. Слід тільки стежити за достиганням насіння, бо плодики рясту швидко розтріскуються і з нього висипається насіння. Висівають його у легкий перегнійний ґрунт.
Рясти - посередні ранньовесняні медоноси. У бульбах рясту бульбистого міститься близько 12 різних алкалоїдів, серед них найбільш отруйні бульбокапнін, а також корітуберин, корікаванін, корідин тощо. Бульбокапнін має снотворні властивості і рекомендується для загальної анестезії, причому вказується, що ін’єкції бульбокапніну замінюють морфін і скополамін. Застосовують бульби також як заспокійливий і глистогінний засіб, але останнім часом дуже рідко.
Збирають порожнисті бульби навесні, викопуючи їх лопатами. Сушать у затінку, зберігають у коробках, вистелених папером. Як отруйну рослину її зберігають окремо. У зв'язку з масовою заготівлею на букети рясти потребують охорони.
Джерело: Єлін Ю.Я., Зерова М.Я., Лушпа В.І., Шаброва С.І. Дари лісів. – К.: «Урожай», 1979

Ряст

Ряст

     Встала й весна, чорну землю
     Сонну розбудила,
     Уквітчала її рястом,
     Барвінком укрила;
     І на полі жайворонок,
     Соловейко в гаї
     Землю, убрану весною,
     Вранці зустрічають

             Т.Шевченко

Більше фото про ряст >>>


8 квітня 2008 р

Архив статей по теме Гранитно-степное Побужье
Содержание архивного файла

----
http://www.Bible-For-You.org/kraeved/corydalis.htm